.jpg)
"A köznyelv a kereszteződést az itt található Astoria Szállóról nevezi így. A kelet–nyugati metró állomását már a kereszteződésről nevezték el." (wiki)
"1963-ban a főváros legelső aluljárója is megépült az Astoriánál. Ide eredetileg nem terveztek még metróállomást sem. 1949-50-ben ráadásul minden megállóhoz önálló felszíni építményt terveztek, aluljáróba kivezetés nélkül." (budapestjovoje.freeblog.hu)
.jpg)
1919 tavaszán a kommunista direktórium vezetői költöztek az Astoriába. 1944 márciusában, a német megszállást követően a szálló a Gestapo főhadiszállása lett. A visszavonuláskor a németek teljesen kifosztották. Az ostrom idején az épület két bombatalálatot is kapott és több belövést, de 1945 tavaszán, alighogy véget értek a harcok, a szálloda már újra üzemelt.
Korábbi bárja helyén megnyitották a Pengő klubot, itt lépett fel először a világhírű dobos, Kovács Gyula. 1948-ban az épületet teljesen újjáépítették. Az 1956-os forradalom során jelentős sérüléseket szenvedett, de a hatvanas években az Astoriát már Budapest legjobb szállodájának tartották." (wiki)
további metróállomások
Erzsébet híd átadása elött:
ReplyDelete"előző este már a Gödöllői HÉV kocsijaival és teherautókkal tartottak már egy próbaterhelést. A Rákóczi úti villamossíneken érkező szerelvények az Astoria gyalogos aluljárójában tettek kárt - a villamosok és ezen járművek terhelése alatt le is szakadt ott az álmennyezet. Ennek emléke, hogy ebben az aluljáróban részben az oszlopokra szereltek a lámpatestek, ha arra jársz, nézd meg!"
http://budapestjovoje.freeblog.hu/archives/2009/12/07/Regi_uj_belyeg_kivilagitott/
Ez még érdekes lehet az aluljáróhoz